Gdy nasze zasoby fizyczne i psychiczne są na wyczerpaniu, organizm daje znak, że czas na odpoczynek. Wliczając sen, człowiek potrzebuje ok. 10 godzin regeneracji na dobę. Zdarzają się jednak dni, kiedy nie mamy możliwości wypoczywać przez całe popołudnie czy wieczór.
W takich sytuacjach warto wygospodarować chociaż kilkanaście minut czasu dla siebie. I choć mogą wtedy pojawić się myśli “15 minut nie zrobi mi różnicy, lepiej zaczekam na weekend”, to faktem jest że nawet krótka przerwa od aktywności i wykonanie czegoś przyjemnego, pomaga nam odzyskać chociaż część zasobów psychoenergetycznych i fizycznych.
Myśląc o odpoczynku, dobrze jest mieć świadomość, że regeneracja jest tak samo ważna jak praca, nauka i każde inne zadanie, jakie mamy do wykonania w ciągu dnia. Mamy prawo odpoczywać, gdy tego potrzebujemy. Nawet jeśli nie zrealizowaliśmy wszystkich zadań ze swojej listy na dany dzień. Odpoczynek to nie lenistwo. To także nie nagroda – nie trzeba na niego zasłużyć. To naturalna potrzeba każdego organizmu.
Poniżej przygotowaliśmy 15 sposobów na szybkie odprężenie. Sprawdź na sobie, które z nich wspierają Cię w odzyskiwaniu sił.
1. Napisz kilka zdań o swoich myślach czy emocjach
Pisanie dziennika ma dużą moc terapeutyczną. Pozwala się zatrzymać, sprawdzić, co tu i teraz przeżywamy, uwolnić swoje myśli i emocje. I spojrzeć na nie z dystansu.
2. Porozmawiaj z kimś bliskim o swoich emocjach
Emocje niosą w sobie dużą energię, która – niewyrażona – odkłada się w ciele, powodując napięcia. Jeśli masz możliwość, porozmawiaj z kimś bliskim o tym, co czujesz, co się z Tobą dzieje i jak się masz w danym momencie.
3. Wykonaj trening relaksacyjny
W Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych materiałów, które przeprowadzą Cię przez proces relaksacji mięśni i układu nerwowego. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz np. relaksację Jacobsona czy trening autogenny Schultza.
4. Poodychaj świadomie
Oddech jest narzędziem, z którego możemy korzystać zawsze i wszędzie. Odprężającym ćwiczeniem oddechowym jest branie nieco dłuższych niż zwykle oddechów (np. licząc do 4), zatrzymywanie powietrza w płucach na moment (np. licząc do 2) i dłuższe niż zwykle wydychanie (np. licząc do 6).
5. Pobaw się
Zrób coś, co lubisz, nie nastawiając się na efekt, ale raczej na samą przyjemność płynącą z wykonywania tej czynności i beztroską zabawę. Może to być nieskrępowane rysowanie, kolorowanie, taniec do ulubionej piosenki, origami albo pohuśtanie się na placu zabaw, obok którego właśnie przechodzisz.
6. Poruszaj się
Wysiłek fizyczny, nawet łagodny czy umiarkowany, pomaga wyzwolić stłumioną energię. To może być spacer energicznym krokiem, szybki bieg, kilka ćwiczeń pilatesu czy pozycji jogi, rozciąganie, taniec lub podążanie za swoim ciałem i wykonywanie ruchów lub ćwiczeń, których potrzebujesz w danym momencie.
7. Uważnie obserwuj otoczenie
Uważność pozwala zatrzymać się na tym, co dzieje się tu i teraz, a dodatkowo poprawia naszą zdolność do regulacji emocji. Co możesz zrobić? Na kilka minut wyjrzeć przez okno (lub będąc poza domem, wybrać wygodne miejsce do obserwacji) i bez oceniania przyglądać się temu, co się dzieje. Możesz przybrać perspektywę kosmity, który pierwszy raz wylądował na planecie Ziemia i zaciekawia go wszystko 🙂
8. Uważnie wypij kawę lub herbatę
O tym sposobie pisaliśmy w rozmowie z psycholog Marleną Podborączyńską dotyczącą sposobów radzenia sobie z lękiem. Przez kilka chwil chłoń wszystkimi zmysłami to, co robisz. Jak ciężki jest kubek z Twoim ulubionym napojem, gdy podnosisz go do ust? Jaki zapach czujesz? Jaką temperaturę ma płyn? Jakie to uczucie gdy rozlewa się w ustach i przepływa przez przełyk? Jak miesza Ci się napój łyżeczką? Jaki dźwięk to wydaje?
9. Zdrzemnij się
Kilkunastominutowa drzemka działa często jak szybkie doładowanie baterii. Jeśli tylko masz możliwość, spróbuj!
10. Przespaceruj się
Spacer to okazja, by wprawić ciało w dobroczynny ruch, a jednocześnie praktykować uważność. Jeśli masz możliwość, wybierz na spacer spokojne miejsce, w otoczeniu zieleni.
11. Weź kąpiel
Ciepła woda bardzo dobrze rozluźnia ciało: głęboko relaksuje mięśnie, redukuje skurcze i napięcia. Jej działanie jest podobne do masażu. Dodatkowo możemy np. zapalić sobie świeczkę i wpatrywać się w ogień lub kominek do aromaterapii. Przy okazji możesz też świadomie i z czułością do siebie wykonywać czynności pielęgnacyjne – uważnie smarować się balsamem, szczotkować ciało.
12. Poproś bliską osobę o masaż lub wymasuj się samodzielnie
Masaż wykonany przez bliską osobę pozwala czerpać z kojącej mocy dotyku. Zbliża on ludzi, wzmacnia więzi, daje poczucie bycia zaopiekowanym przez kogoś. Ale sami także możemy zaopiekować się sobą, jeśli akurat nie ma w pobliżu nikogo, kogo moglibyśmy o to poprosić. Możemy wtedy wykonać automasaż własnymi dłońmi lub np. piłeczką tenisową (w Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych filmów instruktażowych)
13. Wizualizuj przyjemne sytuacje
Podczas wyobrażania sobie przyjemnych czynności w mózgu zachodzą takie same procesy jak podczas realnego ich wykonywania. Innymi słowy: mózg nie odróżnia wyobraźni od rzeczywistości. Przywołując więc i stwarzając “w głowie” relaksujące sytuacje i miłe obrazy, jesteśmy w stanie wywołać przyjemne emocje. Przykładem może być np. wizualizacja “Bezpieczne miejsce” (nagrania prowadzone także są dostępne bezpłatnie w Internecie).
14. Określ, co możesz kontrolować
W sytuacji, gdy nie mamy jasności i rozeznania, na co mamy wpływ, a na co nie, możemy czuć niepokój i przytłoczenie. Świadome poinformowanie siebie samego, co znajduje się w Twojej strefie wpływu, a co poza nią, także działa odprężająco. Np. masz wpływ na swoje reakcje i myśli, ale nie masz wpływu na to, co myślą i jak reagują inni ludzie.
15. Posłuchaj ulubionej/relaksacyjnej muzyki
Muzyka jest zdrowym regulatorem emocji, wpływa na nasze samopoczucie i na zmianę stanów emocjonalnych, działa kojąco. Jeśli nie lubisz typowej muzyki relaksacyjnej, włącz swoją ulubioną lub taką, która przyjemnie Ci się kojarzy.