Według statystyk Policji w 2022 roku odnotowano 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Jeszcze w 2020 roku było ich ponad 800. To bardzo duży przyrost w krótkim czasie. Z psycholożką dzieci i młodzieży Ewą Jatkiewicz rozmawiamy o czynnikach ryzyka samobójstw wśród młodych osób, o symptomach, które powinny zwrócić uwagę otoczenia i o tym, jak na co dzień wspierać zdrowie psychiczne dzieci.
Dzieci i młodzi ludzie nieraz w sposób dramatyczny wołają o pomoc. Nie bagatelizujmy niczego – rozmowa z Ewą Jatkiewicz
“Bunt nastolatka” – dlaczego to ważny etap w rozwoju? Jak wspierać dorastające dziecko i siebie?
Tak zwany “bunt nastolatka” to obiegowe pojęcie, które może budzić skojarzenia negatywne, związane np. z próbą przejęcia władzy czy silnego oporu. A to z kolei utrudnia widzenie w okresie dorastania bardzo ważnego etapu rozwojowego, wraz z całym jego potencjałem zyskiwania autonomii. Rozumienie tzw. buntu nastolatka jako części naturalnego procesu rozwojowego,…
Nie za daleko, nie za blisko. Czym jest regulacja emocjonalna?
Emocje dostarczają nam ważnych informacji o świecie i motywują nas do działania. Są wpisane w naszą naturę i niezbędne do przetrwania. Gdybyśmy ich nie mieli, trudno byłoby nam zadbać o własne potrzeby i zorientować się w ważności tego, co dzieje się wokół nas. Każda emocja jest dobra. Czasami jednak odczuwanie emocji nastręcza problemów: odczuwamy je jako przytłaczające lub je tłumimy. Wówczas może nam pomóc konstruktywna regulacja emocjonalna.
Akceptujmy wszystkie emocje dziecka i uczmy je, jak sobie z nimi radzić. Rozmowa z terapeutą Arturem Kosińskim
Co jest podstawą rozwoju emocjonalnego dzieci? Jak je wspierać w nauce radzenia sobie z własnymi emocjami i dlaczego nie warto odwracać uwagi dziecka od tego, co aktualnie przeżywa? O tym rozmawiamy z terapeutą dzieci i młodzieży Arturem Kosińskim.
Czym są emocje?
Emocje mają ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania i zdrowia psychicznego. Towarzyszą nam każdego dnia i choć może nam się wydawać, że bez nich nasze życie byłoby łatwiejsze — nic bardziej mylnego. Wszystkie emocje są nam potrzebne. Dziś sprawdzamy, czym jest emocja i jakie są jej funkcje.
Trudno wyjść z systemu i ról, jakie w nim przybieramy. Rozmowa o terapii systemowej z Martą Teterwak
O tym, czym jest i na czym polega terapia systemowa rozmawiamy z Martą Teterwak, psycholożką i psychoterapeutką systemową. Pytamy także o to, kto w terapii systemowej może uczestniczyć, jakie kompetencje w pracy terapeuty systemowego szczególnie się przydają i jakie wyzwania ta praca ze sobą niesie.
Jak zatrzymać się w chwili obecnej? 5 sposobów na uważność
Czym jest uważność? Co dzięki niej możemy zyskać? Odpowiadamy na te pytania i polecamy 5 ćwiczeń na uważność, które możesz wykonać każdego dnia.
Działania Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie na rzecz osób dotkniętych lub zagrożonych przemocą w rodzinie
Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie prowadzi szereg działań na rzecz osób dotkniętych lub zagrożonych przemocą w rodzinie na terenie gminy Nysa. Do jednych z tych działań należy realizacja zadania pn. „Zapewnienie Funkcjonowania Bezpiecznej Przystani” realizowanego w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Program Osłonowy „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w…
Umawianie wizyt — najczęściej zadawane pytania
Najczęściej zadawane pytania dotyczące korzystania z oferty Dormedu: jak umówić się na wizytę do psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry, ile trwa czas oczekiwania, w jakich przypadkach potrzebne jest skierowanie. Na pytania odpowiada Edyta Krajczyk, kierownik działu rejestracji oraz statystyk medyczna.
Czuję wielką radość, gdy widzę, że moi pacjenci stają na nogi, rozwijają się i zmieniają swoje życie na lepsze. Rozmowa z Mariolą Dyluś
Z Mariolą Dyluś rozmawiamy o tym, czym jest terapia środowiskowa dzieci i młodzieży oraz jakie korzyści przynosi. Poruszamy także wątek zawodu terapeuty — tego, z jakmi wyzwaniami się wiąże dla naszej rozmówczyni i co jest dla niej największym napędem do tej pracy.