Kiedy szukać pomocy u psychologa? Sygnały, których nie należy ignorować

Kiedy szukać pomocy u psychologa? Sygnały, których nie należy ignorować

Kiedy szukać pomocy u psychologa? Sygnały, których nie należy ignorować

Dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że dbanie o zdrowie psychiczne jest ważne. Jednak decyzja o wizycie u psychologa często budzi wątpliwości – wiele osób zastanawia się, czy ich problem jest na tyle poważny, by szukać specjalistycznej pomocy. Czy to, co czują, to zwykły stres, chwilowy smutek, czy może coś poważniejszego? W tym artykule omówimy sygnały, których nie należy ignorować, i które mogą wskazywać na potrzebę wsparcia psychologa.

1. Przedłużający się smutek i przygnębienie

Każdy z nas miewa gorsze dni, kiedy czuje się przygnębiony lub smutny. Jednak jeśli obniżony nastrój, zmęczenie czy trudne emocje utrzymują się co najmniej od dwóch tygodni lub dłużej, mogą świadczyć o rozwoju depresji. Gdy zniechęcenie, brak sił, przygnębienie, widzenie siebie, świata i przyszłości w czarnych barwach czy trudności z koncentracją uwagi rosną, a codzienne czynności – które wcześniej nie sprawiały dużych problemów – stają się obciążeniem, warto umówić się na wizytę u psychologa. Ignorowanie takich sygnałów może prowadzić do pogłębienia problemu i trudniejszego powrotu do zdrowia.

2. Trudności w radzeniu sobie ze stresem

Nakładanie się wielu ról i zadań stanowi źródło stresu. I choć stres jest naturalną i potrzebną częścią życia, jednak jego nadmierna ilość czy lub przewlekłe występowanie mogą prowadzić do problemów zdrowotnych i psychicznych. Jeśli czujesz, że codzienny stres zaczyna Cię przytłaczać, a standardowe techniki relaksacyjne przestają działać, może to być znak, że warto skonsultować się z psychologiem. Chroniczny stres może prowadzić do pogorszenia codziennego funkcjonowania, wypalenia zawodowego, problemów ze snem, zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju czy chorób somatycznych.

3. Utrata zainteresowania życiem i apatia

Kiedy tracisz zainteresowanie swoimi pasjami, aktywnością (w tym fizyczną) czy relacjami z bliskimi, może to być sygnał, że coś niepokojącego dzieje się z Twoim zdrowiem psychicznym. Apatia, czyli brak motywacji i chęci do działania oraz utrata przyjemności z czynności, które wcześniej ją dawały może być oznaką depresji, wypalenia zawodowego lub innych trudności. Psycholog pomoże zidentyfikować przyczynę tego stanu, zaproponuje odpowiednie metody wsparcia, a w razie potrzeby – zaleci dalsze działania czy konsultacje z innymi specjalistami.

4. Problemy ze snem

Zaburzenia snu, takie jak trudności z zasypianiem, częste budzenie się w nocy, czy wybudzanie się wcześnie rano z brakiem możliwości ponownego zaśnięcia, zdecydowanie pogarszają jakość codziennego funkcjonowania, obniżają nastrój czy zdolność do koncentracji. Jeśli problemy ze snem utrzymują się przez kilka tygodni, a sen nie przynosi regeneracji, warto udać się do psychologa, który pomoże ustalić, co stoi za problemami ze snem i jak można je rozwiązać.

5. Nadmierne zamartwianie się i lęki

Każdy czasem się martwi, ale jeśli odczuwasz ciągły niepokój, lęk przed przyszłością czy nadmiernie zamartwiasz się codziennymi sytuacjami i różnymi sprawami, może to być oznaka zaburzeń lękowych. Ataki paniki, silny lęk w sytuacjach społecznych, chroniczne napięcie czy irracjonalne obawy to symptomy, które nie powinny być lekceważone. Psycholog pomoże zidentyfikować źródła lęków oraz nauczyć skutecznych technik radzenia sobie z nimi.

6. Problemy w relacjach interpersonalnych

Ciągłe konflikty z partnerem, trudności w relacjach z rodziną czy przyjaciółmi mogą wynikać z problemów emocjonalnych, które wymagają wsparcia. Jeżeli czujesz, że Twoje relacje stają się coraz trudniejsze, a rozmowy nie przynoszą rozwiązania, konsultacja psychologiczna może pomóc zrozumieć, co stoi za tymi trudnościami i znaleźć odpowiednie rozwiązania. Często pomoc specjalisty pozwala na poprawę komunikacji i naprawę relacji.

7. Myśli samobójcze i autodestrukcyjne

To jeden z najpoważniejszych sygnałów, którego absolutnie nie można ignorować. Jeśli kiedykolwiek pojawiły się u Ciebie myśli o samookaleczeniu, samobójstwie lub poczucie, że życie straciło sens, natychmiast skontaktuj się z psychologiem lub psychiatrą. Myśli tego typu wymagają pilnej interwencji i odpowiedniego wsparcia.

8. Trudności w funkcjonowaniu na co dzień

Jeżeli zauważasz, że codzienne obowiązki, które kiedyś były rutyną, stają się dla Ciebie wyzwaniem, może to być znak, że Twoje zdrowie psychiczne wymaga uwagi. Trudności w koncentracji, brak energii do pracy czy studiów, problemy z organizacją mogą wskazywać na wypalenie zawodowe, depresję lub inne zaburzenia emocjonalne.

9. Uzależnienia

Uzależnienia od substancji (alkohol, narkotyki) czy zachowań (hazard, jedzenie, zakupy) są oznaką poważnych trudności natury psychicznej. Jeśli zauważasz, że nie potrafisz kontrolować swoich zachowań, a używki lub wykonywanie określonych czynności staje się formą ucieczki od problemów, niezwłocznie skonsultuj się z psychologiem. Leczenie uzależnień wymaga wsparcia specjalistycznego i psychoterapii.

10. Utrata poczucia własnej wartości

Niska samoocena, ciągłe poczucie nieadekwatności, myśli o braku sensu swojego istnienia to sygnały, które mogą świadczyć o głębszych problemach emocjonalnych. Warto poszukać wsparcia u psychologa, który pomoże odzyskać poczucie własnej wartości i zbudować pozytywny obraz samego siebie.

Podsumowanie

Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z powyższych sygnałów lub masz myśl, że warto byłoby skonsultować się z psychologiem, umów się na konsultacje. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne, a ignorowanie problemów może prowadzić do ich pogłębienia. Wizyta u psychologa to pierwszy krok do lepszego samopoczucia i zrozumienia swoich emocji. Nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy – im wcześniej zareagujesz, tym większe masz szanse na skuteczną pomoc i powrót do równowagi.

Pamiętaj: szukanie pomocy to oznaka siły, a nie słabości.

W Centrum Psychologii Zdrowia Dormed możesz umówić się na konsultacje z doświadczonymi specjalistami zdrowia psychicznego w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Terapii Uzależnień, Poradni Opieki Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży działających w ramach NFZ oraz w gabinecie prywatnym Dormed Premium.

Źródła:

Poradnictwo psychologiczne, red. Cz. Czabała, S. Kuczyńska, wyd. PWN
DSM-5 bez tajemnic, J. Morrison, WUJ