Trzy różne zawody w obszarze zdrowia psychicznego: psycholog, psychoterapeuta i psychiatra. Czy wiesz, czym się różnią, kogo wybrać i jaką pomoc możesz uzyskać u poszczególnych specjalistów? Odpowiadamy.
Kim jest psycholog?
Psychologiem jest osoba, która ukończyła 5-letnie studia psychologiczne i odbyła praktyki, np. w szpitalu psychiatrycznym, poradni psychologicznej, ośrodku interwencji kryzysowej. Udziela ona krótkotrwałej pomocy psychologicznej. Poradnictwo psychologiczne najczęściej adresowane jest do osób, które doświadczają kryzysu, mają problemy z realizacją swoich potrzeb w aktualnej sytuacji życiowej. Psycholog wspiera, edukuje, diagnozuje, konsultuje, towarzyszy w trudnych momentach i w procesie wprowadzania zmian. Nie ma uprawnień do leczenia farmakologicznego, nie wypisuje recept ani zwolnień lekarskich (L4). Może natomiast wystawić zaświadczenie, orzeczenie lub opinię.
Kiedy udać się do psychologa?
Psychologa warto wybrać jako osobę pierwszego kontaktu – w momencie, gdy masz problem, ale nie wiesz, co dalej. W ten sposób działa to także w Dormedzie. Wystarczy, że umówisz się do nas na psychologiczną konsultację diagnostyczną. Jej proces może zająć do kilku sesji, podczas których psycholog rozpozna trudność, z jaką się zmagasz i przedstawi Ci dostępne formy dalszego wsparcia.
W szczególności z poradnictwa psychologicznego warto skorzystać, gdy potrzebujesz wsparcia w kryzysie, doświadczasz krótkoterminowego przygnębienia, problemów w pracy, z partnerem z dziećmi lub też chcesz uzyskać poradę z wybranego obszaru.
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła kurs podyplomowy w certyfikowanym ośrodku psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie. Czas trwania kursu to najczęściej 4 lata, w praktyce najczęściej po 2 latach psychoterapeuta może rozpocząć już pracę z pacjentami/klientami. Aby zdobyć dyplom, konieczne jest odbycie przez niego terapii własnej, stażu, a także superwizji.
Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, czyli cotygodniowe sesje, których celem jest poprawa funkcjonowania klienta/pacjenta. Jeśli nie jest jednocześnie lekarzem, podobnie jak psycholog, nie może wypisywać recept ani wystawiać zwolnień lekarskich.
Kiedy wybrać psychoterapeutę?
Psychoterapia to metoda leczenia, z której można skorzystać w przypadku podejrzenia czy też rozpoznania chorób i zaburzeń zdrowia psychicznego (depresja, zaburzenia lękowe, osobowości, uzależnienia, współuzależnienia, psychozy), jak również w przypadku potrzeby szeroko rozumianego rozwoju osobistego: chęci pogłębienia wiedzy o sobie i własnych potrzebach, poprawy funkcjonowania w relacjach, pracy nad wyznaczaniem granic itp. W trakcie psychoterapii pacjent/klient ma możliwość zrozumienia źródeł swoich trudności i poznania swoich zasobów. W Dormedzie możesz skorzystać z psychoterapii indywidualnej, grupowej a także psychoterapii par i rodzin.
Kim jest psychiatra?
W grupie specjalistów zdrowia psychicznego psychiatra jest najbardziej “rozpoznawalny”. To osoba po studiach medycznych, ze specjalizacją z psychiatrii. Diagnozuje ona oraz leczy choroby i zaburzenia psychiczne, kieruje na wybrane formy leczenia: psychoterapię, terapię zajęciową, hospitalizację. Jeśli ma wykształcenie psychoterapeutyczne, obok farmakoterapii może prowadzić także psychoterapię. Jako jedyny z wymienionych specjalistów może takżewypisać receptę lub zwolnienie lekarskie.
Kiedy udać się do psychiatry?
Jeżeli masz myśli samobójcze, czujesz, że jesteś zagrożeniem dla siebie lub dla innych, doświadczasz obniżonego nastroju, napadów lęku, zmagasz się uzależnieniem, czujesz, że tracisz kontakt z rzeczywistością – nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza psychiatry jak najszybciej.
Pomoże on również w przypadku zaburzeń odżywiania, snu, natręctw lub w sytuacjach, gdy zaniedbujesz pełnione przez siebie role (prywatne, zawodowe) lub czujesz, że potrzebujesz pomocy w innym obszarze zdrowia psychicznego. Aktualnie do lekarza psychiatry w ramach NFZ nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy, że skontaktujesz się z rejestracją w Dormedzie, by umówić się na wizytę.
Jeśli rozpoznajesz u siebie trudności psychiczne, nie zwlekaj, zadbaj o własny komfort funkcjonowania i zadzwoń lub napisz do nas. O tym dlaczego warto, dowiesz się z tekstu Zdrowie psychiczne – czym jest i dlaczego warto o nie dbać.