Dla wielu rodziców relacja z dzieckiem oraz zrozumienie jego emocji i potrzeb bywa wyzwaniem. Dlatego też warto sięgnąć po książki, które mogą być cennym wsparciem i pozwolą zrozumieć dziecko, siebie oraz to, co dzieje się we wspólnej relacji.
Poniżej znajdziecie 7 książek, które skupiają się na tematach związanych z psychologią i rozwojem dzieci, tworzeniem zdrowej więzi opartej na bliskości i empatii, a także radzeniu sobie z emocjami zarówno swoimi, jak i dzieci.
Być może któraś z nich będzie dobrym prezentem dla swojej rodziny?
„Dziecko z bliska”, Agnieszka Stein
Mądra, pełna szacunku do dzieci i rodziców książka o tym, że jesteśmy istotami społecznymi, a nasze człowieczeństwo spełnia się w bliskich relacjach z innymi ludźmi. Jednak możemy tworzyć je tylko wtedy, gdy zaufamy innym. A zaufania uczymy się od pierwszych chwil życia.
Psycholożka dziecięca Agnieszka Stein prowadzi czytelnika przez koncepcję trzech R:
RELACJA – nawiązanie i dbanie o dobrą więź pomiędzy dorosłymi a dziećmi;
REGULACJA – rozwiązywanie trudnych sytuacji wychowawczych; nauka samoregulacji emocji;
ROZWÓJ – wsparcie dziecka w rozwoju; rozumienie rozwoju dziecka.
Pozycja praktyczna, choć nie pokazuje jedynej „właściwej” drogi. Książka oparta jest na wielu badaniach, przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat przez psychologów, socjologów, kulturoznawców.
„Dziecko z bliska idzie w świat”, Agnieszka Stein
Dorastanie dziecka to duże wyzwanie. Część rodziców ma obawy dotyczące momentu, kiedy dziecko wyrusza w świat. Kiedy przekracza po raz pierwszy szkolne progi, próbuje się odnaleźć w nowej, nie zawsze przyjaznej rzeczywistości, kiedy relacje między rówieśnikami stają się coraz ważniejsze.
„Dziecko z bliska idzie w świat” odpowiada na wiele pytań rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym. Są w niej wskazówki, jak mądrze pomóc dziecku: w rozwiązywaniu najczęstszych szkolnych problemów i w nauce współpracy i nawiązywania relacji z rówieśnikami. Skupia się także na tym, jak wspierać dzieci w rozwoju samodzielności, jak przygotować je do życia w nieidealnym świecie i jak nabrać ufności we własne kompetencje rodzicielskie.
„Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci”, Laura Markham
Ta książka, która emanuje spokojem i empatią wobec rodziców. Jest mądra i napisana bez „cudownych” gotowych recept. Nie ocenia, a daje wiele wsparcia w rodzicielskiej codzienności.
„Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci” zawiera wskazówki dotyczące dbania i radzenia sobie z emocjami, nie tylko dzieci, ale również własnymi. Daje podpowiedzi, jak budować zdrową więź z dzieckiem i wspierać jego rozwój. Sugeruje działania w sytuacjach kryzysowych. Jest polecana rodzicom, którzy chcą zmienić swoje podejście, przestając krzyczeć i stosować kary.
„Nie z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci” Jesper Juul
To książka bardziej o rodzicach niż o dzieciach i o tym, jak dbać o siebie w rodzicielstwie. Juul pokazuje, że szczere i stanowcze „nie” wypowiedziane przez rodzica jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone „tak”. A mimo to, stawianie granic i odmawianie dzieciom przychodzi rodzicom z ogromnym trudem.
W tej książce znajdziecie wyjaśnienie, na czym polega asertywność i właściwa sztuka odmawiania bliskim. Autor przekonuje też, że konfrontacja z odmową to jeden z warunków rozwoju silnych i świadomych swojej wartości dzieci.
„Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie” Jesper Juul
Ile odpowiedzialności można przekazać nastoletniemu dziecku? Jak reagować na łamanie ustalonych reguł? Co robić, kiedy dom zamienia się w hotel? Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie? Kiedy miłość rodziców zamienia się w obsługę?
„Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie” ‒ zauważa Jesper Juul. Niestety, właśnie wtedy wielu rodziców próbuje w pośpiechu nadrabiać zaległości wychowawcze i naprawiać błędy. Nie przynosi to jednak spodziewanych rezultatów.
Jesper Juul przekonuje, że gdy dziecko dorasta, rodzice wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie nastolatka, ale jako partnerzy, którzy poprzez swoje wartości i doświadczenie motywują go do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość.
***
Na koniec dwie książki, które nie są poradnikami psychologiczno-wychowawczymi, a współczesnymi reportażami i zapisem rozmów ze specjalistami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rodzicami oraz samymi dziećmi dotyczącymi dwóch niezwykle aktualnych tematów: depresji i uzależnień od substancji psychoaktywnych.
„Żyletkę noszę zawsze przy sobie” Małgorzata Gołota
Poruszająca, ważna i potrzebna książka, którą naprawde warto przeczytać. Depresja jest obecnie najczęściej występującą chorobą psychiczną, wciąż jednak przez wielu traktowaną jako temat tabu. Książka Małgorzaty Gołoty prezentuje wypowiedzi młodych ludzi cierpiących na depresję, ekspertów, lekarzy i rodziców. To przerażający reportaż ujawniający szokujące fakty dotyczące samobójstw i samookaleczeń dzieci i młodzieży.
Zawarte w książce rozmowy ze specjalistami otwierają oczy na to, czego być może na co dzień nie wiemy lub nie chcemy wiedzieć w kontekście pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. A relacje konkretnych młodych osób i ich rodziców/opiekunów, opisujące zmagania z depresją, myśli samobójcze, samookaleczenie się wstrząsają do głębi i skłaniają do głębszej refleksji nad tym, w jakim świecie żyjemy i z jakimi wyzwaniami muszą się zmagać dzisiaj młodzi ludzie.
„Hajland. Jak ćpają nasze dzieci?”, Maria Banaszak, Agata Jankowska
Rzeczowa i przystępnie napisana książka na temat narkomanii Polaków (nie tylko dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych), która konfrontuje z realiami. Kompendium wiedzy dla rodziców, które edukuje na temat rodzajów i sposobów działania poszczególnych substancji psychoaktywnych i ich potencjału uzależniającego, skutków zażywania, mechanizmów uzależnienia, terapii oraz odwyków. Pełna faktów, prawdziwych historii, terapeutycznego doświadczenia i wyważonego podejścia.