Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? [pytania i odpowiedzi]

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? [pytania i odpowiedzi]

Pierwsza wizyta u psychologa może być źródłem stresu, napięcia lub niepewności. Często jest to niezależne od problemu, z jakim pacjent się zgłasza. Lęk przed nieznanym jest reakcją zupełnie naturalną, ale warto wiedzieć, że jednym z zadań psychologa jest zapewnienie pacjentowi komfortu i poczucia bezpieczeństwa podczas wizyty.

Zastanawiasz się, jak wygląda pierwsza konsultacja? Czego możesz się spodziewać? Czy po pierwszej wizycie odczujesz poprawę? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Pierwsza wizyta u psychologa – to już dziś

Nadszedł ten dzień – to dziś jest termin Twojej pierwszej wizyty. Psycholog zaprasza Cię do gabinetu i rozpoczynacie rozmowę. Kto zaczyna mówić pierwszy? Najczęściej psycholog, pytając, z jakimi trudnościami się zgłaszamy, dlaczego przychodzimy. 

Pierwsze wizyty mają charakter wywiadu. Usłyszysz wspomniane wyżej pytanie o powód zgłoszenia się, a także o to, od kiedy trwa problem, jak wpływa on na Twoje życie, jakie wydarzenia wystąpiły przed pojawieniem się tych trudności. 

O co jeszcze pyta psycholog podczas wizyty?

Standardowe pytania podczas pierwszej wizyty dotyczą także Twojej aktualnej sytuacji życiowej (wiek, wykształcenie, praca, stan cywilny, rodzina, zdrowie). Psycholog może zapytać też o wcześniejszy kontakt z innymi specjalistami zdrowia psychicznego: psychologiem, psychoterapeutą, psychiatrą.

Następnie – co może zająć do kilku sesji – wywiad jest pogłębiany w zależności od trudności, jakich doświadczasz. Mogą się pojawić pytania o to, jak sobie radzisz i jak reagujesz na to, czego doświadczasz albo o to, jak wyglądało Twoje dzieciństwo, relacja z opiekunami i relacje w rodzinie.  

Co jeśli nie chcę odpowiadać na jakieś pytanie?

Pytania, które zadaje psycholog, pomagają mu zrozumieć specyfikę trudności, które przeżywasz. Jednak to Ty decydujesz o tym, co i kiedy powiesz. Wiele przeżyć jest bardzo bolesnych i może minąć nieco czasu, nim poczujemy potrzebę otworzenia się. Jeśli jakieś pytanie jest dla Ciebie zbyt trudne, możesz o tym powiedzieć i odmówić udzielenia odpowiedzi.

Warto jednak mieć świadomość, że celem wywiadu jest wstępne rozpoznanie źródła trudności i przedstawienie Ci najlepszej formy wsparcia, tj. poradnictwa psychologicznego, psychoterapii, konsultacji lekarskiej. Bardziej szczegółowo omawiamy je w tym artykule.

Określenie oczekiwań

Psycholog zada Ci też pytania o cel kontaktu i Twoje oczekiwania dotyczące współpracy. Zdarza się, że bywają one być nierealistyczne. W takiej sytuacji psycholog, zgodne ze swoimi kompetencjami i doświadczeniem, powinien to nazwać i pomóc przeformułować cele na bardziej realne i możliwe do osiągnięcia.

Ty też możesz zadawać pytania

Masz prawo do uzyskania pełnej informacji o kompetencjach specjalisty i innych ważnych dla Ciebie kwestiach, tj. diagnozie, proponowanej formie pomocy. Nie obawiaj się pytać – wszystko, co jest ważne dla Ciebie, jest także istotne z perspektywy osoby, która udziela Ci wsparcia.

Czy po pierwszej wizycie odczuję poprawę?

Podzielenie się z psychologiem swoimi trudnościami zwykle pozwala na zmniejszenie poziomu napięcia i już samo to przyniesie wielu osobom ulgę. Poczują się wysłuchani, zauważeni, zobaczą, że jest ktoś, kto jest gotowy im pomóc. W takim znaczeniu już nawet pierwsza wizyta może okazać się pomocna. Jeśli mówimy natomiast o poprawie w kontekście występujących objawów, do zmniejszenia ich natężenia zazwyczaj potrzeba więcej czasu i zaangażowania w proces.

Czy psycholog powie mi, co mam zrobić?

Nie. Psycholog ani psychoterapeuta nie powinien dawać gotowych rozwiązań na pytania typu: co mam zrobić, czy mam zmienić pracę, czy mieć dzieci, gdzie postawić granicę w relacji z bliską osobą. Jego rolą jest wspieranie pacjenta w procesie samodzielnego decydowania. 

Wyjątkiem jest sytuacja interwencji kryzysowej: gdy życie lub zdrowie danej osoby jest zagrożone, doświadczyła przemocy i nie wie, jakie kroki podjąć, gdzie uzyskać pomoc. W takim przypadku psycholog udziela konkretnych wskazówek.

Czy ktoś dowie się o mojej wizycie?

Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, co oznacza że poza szczególnymi przypadkami (o czym niżej) nie może on udzielać żadnych poufnych informacji na temat pacjenta. Wyjątkiem są sytuacje, gdy podczas sesji psycholog dowie się o zagrożeniu życia lub zdrowia pacjenta lub innej osoby, popełnieniu przestępstwa lub na prośbę organów wymiaru sprawiedliwości. 

Ile trwa wizyta u psychologa?

Czas sesji indywidualnej wynosi zwykle 50 minut. W przypadku terapii par może on być wydłużony do 90 minut. To czas, w którym psycholog będzie skupiony na Tobie/Was i na tym, co chcesz/-cie przekazać.

To już wszystkie informacje dotyczące pierwszej wizyty u psychologa. Jeśli odczuwasz u siebie trudności w funkcjonowaniu, trudności w relacjach – nie obawiaj się sięgnąć po pomoc. Skontaktuj się z nami, by umówić się na konsultację psychologiczną.